1050 LAT TEMU

W  roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole realizujemy

projekt edukacyjny „1050 lat temu...” .

Projekt nawiązuje do planowanych w 2016 roku obchodów rocznicy Chrztu  Polski w Wielkopolsce.

Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości uczniów i  rodziców na temat znaczenia Chrztu Polski jako jednego z najważniejszych wydarzeń w historii kraju, oraz jego wpływu na kształt współczesnej Polski.

Realizowane zadania mają służyć upowszechnieniu wiedzy o Chrzcie Polski i czasach pierwszych Piastów a także kształtowaniu poczucia tożsamości oraz postaw patriotycznych.

CHRZEST POLSKI - PANTOMIMA

22 marca w naszej szkole w ramach projektu „1050  LAT TEMU” klasy 4,5 i 6  zaprezentowały  chrzest Polski w formie pantomimy.

Klasy pod kierunkiem wychowawców przygotowały pantomimę korzystając ze średniowiecznego tekstu źródłowego.

Uczniowie wcielili się w postacie średniowieczne odpowiednio przygotowując stroje, rekwizyty oraz oprawę muzyczną.

ŚREDNIOWIECZNY POKAZ MODY

W tym roku powitaliśmy wiosnę w nietypowy sposób. 21 marca uczniowie klas 4, 5 i 6 zaprezentowali modę dla średniowiecznych niewiast i mężów. Pokazowi towarzyszyły dźwięki średniowiecznych melodii granych przez uczniów. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu wiosna szybko u nas zagości.

METALOPLASTYKA 1050…

4lutego klasa 3 c miała okazję uczestniczyć w warsztatach metaloplastyki i poznać nową technikę.

Powstały piękne prace o tematyce związanej z realizowanym w szkole projektem "1050 lat temu ".

Wszystkie prace prezentujemy na gazetce przed salą nr 9.

Od  października 2015 roku  uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 chcąc pogłębić swoją wiedzę o chrzcie Polski odwiedzają miejsca związane z tym podniosłym wydarzeniem.

Wychowawcy wraz z uczniami  korzystają z bogatej oferty muzealnej Gniezna i Poznania odwiedzając m.in.: muzeum archeologiczne, muzeum – GENIUS LOCI, muzeum archidiecezjalne – Lubrańskiego, bramę Poznania – ICHOT oraz katedry.

W czasie wycieczek uczniowie zapoznają się wystawami muzealnymi ale przede wszystkim uczestniczą w warsztatach, które przybliżają świat dawnych Słowian i pierwsze lata chrześcijaństwa w Polsce.

Uczniowie 3b  uczestniczący  w grze historycznej „Akcja chrystianizacja”:

Uczniowie 3b i 3c przed katedrą w Gnieźnie:

Uczniowie 4b podczas warsztatów w muzeum archeologicznym:

Dnia 29 września w murach naszej szkoły gościliśmy grupę rekonstrukcji historycznej AUREA TEMPORA.  Uczniowie zobaczyli trwający wiele godzin pokaz życia codziennego w czasach państwa pierwszych Piastów.

Usłyszeliśmy historię o początkach chrześcijaństwa oraz o życiu codziennym w X i XI wieku.

Finałowym elementem pokazu była rekonstrukcja walki wojów piastowskich.

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Projekt rozpoczął się od wyjazdu 19 września na  XXI Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Głównym tematem festynu w tym roku były  potrawy i napoje w dawnych wiekach.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ekspozycjami ,warsztatami  oraz rekonstrukcją   życia ludzi w epoce neolitycznej , epoce brązu oraz wczesnego średniowiecza.