___________________________________________________________________________________________________________________________________

klasy 1-3    02.11.2015

 WYCIECZKA SZLAKIEM PIASTOWSKIM KLASY 3b, 3c

Dawno, dawno temu…1050 lat temu to karty przeszłości, które odkrywamy w tym roku szkolnym.
W piątek 23 października wybraliśmy się na wycieczkę odwiedzając „Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy”, następnie dotarliśmy do Gniezna pierwszej siedziby królów polskich, na zakończenie spojrzeliśmy na Wielkopolskę z „lotu ptaka” w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach.

____________________________________________________________________________________________________________________________________

klasy 1-3    02.11.2015

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE – GRA HISTORYCZNA „AKCJA CHRYSTIANIZACJA”

 

W dniu 9 października klasa 3 b uczestniczyła w warsztacie muzealnym, polegającym na  grze historycznej, przechodząc kolejne poziomy o różnym stopniu trudności, uczniowie zdobyli Miecz św. Piotra, a rezultacie doprowadzili do chrztu Mieszka I. To były wyjątkowe zajęcia i gra, opowiadająca o czasach sprzed 1050 lat.

________________________________________________________________________________________________________________________________

klasy 4-6

 

1050 LAT TEMU  -  żywa lekcja historii

 

         We wtorek 29 września 2015 roku w murach naszej szkoły słychać było szczęk oręża,  okrzyki wojów i  gwar dzieci.       

 

Bladym świtem z cienia wyłoniły  się pierwsze sylwetki wojów ze stowarzyszenia AUREA TEMPORA  - złamawszy opór nielicznych obrońców sprawnie opanowali  hol szkoły oraz boisko. Rozpoczęli trwający wiele godzin pokaz życia codziennego w czasach państwa pierwszych Piastów.

 

Można tam było usłyszeć historię o początkach chrześcijaństwa oraz o życiu codziennym w X i XI wieku.

 

Opowieść niespodziewanie przerwał spór wojów, który rozstrzygnięto jak tradycja nakazuje: mieczem i toporem.

Gdy opadł pył bitewny i ustały jęki rannych Ci nieliczni, którzy wykazali się odwagą i siłą dostąpili zaszczytu przymierzenia rynsztunku wojennego…

ZOBACZ FILM…
 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dzień 29 września będzie dniem szczególnym w naszej szkole, gdyż gościć będziemy odtwórców ze stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora, którzy zapoznają nas z początkami naszego państwa, jak również początkami chrześcijaństwa na ziemiach pierwszych Piastów. Można będzie dowiedzieć się wielu informacji o codzienności naszych przodków począwszy od tkactwa, aż do strefy militarnej włącznie, która zostanie szeroko zaprezentowana przez wojów wraz z pokazem walki i możliwością przymierzenia rynsztunku wojennego. Serdecznie zapraszamy ! 

 

 


 

 

 

 Biskupin


      19  września  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Głównym tematem w tym roku były  potrawy i napoje w dawnych wiekach.

     Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ekspozycjami ,warsztatami  oraz rekonstrukcją   życia ludzi w epoce neolitycznej , epoce brązu oraz wczesnego średniowiecza. Wycieczka realizuje szkolny projekt: ” 1050 lat temu”.

 

  W czwartek  17 IX 2015 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w obchodach 76. rocznicy napaści wojsk sowieckich  na Polskę. Uroczystości  odbyły się w kościele oo. Franciszkanów, przy pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.


 


 

1. FESTYN ARCHEOLOGICZNY W BISKUPINIE 2015

           Dnia  19 września w roku od narodzenia Pańskiego 2015,  spod szkoły podstawowej , przy ulicy Chociszewskiego  w Poznaniu  wyruszy  wycieczka do Biskupina.   By tradycji stało się zadość  uczestnicy wyprawy jak co roku wezmą udział w festynie archeologicznym   ( SMAKI W PRZESZŁOŚCI ).

             Nikt  nie zdoła opisać i spamiętać  wszystkich atrakcji  jakie można tam zobaczyć, dlatego je tutaj pominę  a każdego kto świata ciekaw i  w chałupie  siedzieć nie lubi na festyn w Biskupinie zapraszam.